Maďari zdolali Slovincov 23:22 a obsadili 5. miesto

27.01.2024 Celý región

Kolín nad Rýnom 26. januára (TASR) - Hádzanári Francúzska sa stali prvými finalistami ME v Nemecku. Rozhodlo o tom ich víťazstvo v piatkovom semifinále nad obhajcami titulu Švédmi 34:30 po predĺžení. Francúzi môžu získať štvrté zlato v histórii, vo finále nastúpia proti lepšiemu z večerného duelu medzi domácim Nemeckom a Dánskom (20.30 h).

Francúzi začali stretnutie výborným prvým polčasom, po ktorom viedli 17:11. Nevyšiel im však úvod druhého dejstva, keď Švédi zmazali šesťgólové manko a neskôr sa aj ujali vedenia. Nevydarený druhý polčas zachránili Francúzi v poslednej sekunde riadneho hracieho času, keď z deväťmetrového hodu súčasne so sirénou vyrovnal Elohim Prandi na 27:27 a poslal duel do predĺženia. V ňom zaskočení Švédi nedokázali zareagovať a momentum hry sa preklopilo späť na stranu "Les Bleus", ktorí vyhrali predĺženie v pomere 7:3. Zaistili si štvrtú účasť vo finále, pričom ich úspešnosť je v stretnutiach o zlato stopercentná. Naposledy sa Francúzi tešili z triumfu na európskom šampionáte v roku 2014.

Maďari obsadili konečné piate miesto, keď vo svojom záverečnom zápase na turnaji zdolali Slovincov 23:22. Maďarsko piatou priečkou vylepšilo svoje historicky najlepšie umiestnenie na európskom šampionáte, predtým ním bola 6. priečka v roku 1998.

ME v hádzanej

semifinále (Kolín nad Rýnom):

Francúzsko - Švédsko 34:30 pp (17:11, 10:16 - 7:3)
Najviac gólov: Descat 8, Mem 6, Remili 5 - Claar 9, Wanne a Darj po 5, Gottfridsson 4

zápas o 5. miesto (Kolín nad Rýnom):

Maďarsko - Slovinsko 23:22 (12:13)
Najviac gólov: Lékai a Banhidi po 5, Boka 4 - Blagotinšek, Vlah a Zarabec všetci po 4